Podpořte nás

Koncept Alzheimer Café vznikl v Nizozemsku. První takové setkání se zde uskutečnilo v roce 1997 na popud psychologa Bere Miesena. Ten si během své praxe všiml, že lidem s demencí i jejich pečujícím dělá velké potíže o nemoci otevřeně hovořit. Navzdory dobré lékařské péči se lidem jen málokdy dostávalo podpory ohledně méně viditelných, ale velmi citlivých dopadů nemoci na člověka a jeho okolí, a celé téma tak obestíralo jakési tabu. První Alzheimer Café proto vzniklo jako místo, kde mohou lidé o nemoci bez ostychu hovořit a dozvědět se o mnoha jejích aspektech víc. Setkání měla s postupem času díky své neformálnosti, přátelské a jedinečné atmosféře obrovský úspěch a brzy se rozšířila i do jiných měst a zemí.

Takováto věc je dle našeho názoru potřeba také u nás. Dali jsme proto dohromady zkušenosti a krásné zážitky právě z holandských Alzheimer Café a po absolvování školení přímo u pana Miesena jsme společně s velkou pomocí dalších lidí vytvořili první Alzheimer Café v Praze. Projekt realizujeme pod záštitou Alzheimer nadačního fondu a Centrum Seňorina.

Velmi nám s tím pomáhají také další organizace a jednotlivci. Jejich pomoci si nesmírně vážíme a doufáme, že každé Alzheimer Café dostojí jejich důvěry.

Jak nás můžete podpořit

Dárcovská SMS

SMS posílejte na číslo: 87 777

Více informací na www.darcovskasms.cz.

Přispět na realizaci jednotlivých setkání můžete také na webu Darujme.cz

Proč to děláme

Seniory se syndromem demence a jejich blízké potkáváme v pracovním životě a s nemocí máme i osobní zkušenost. Víme, jaké problémy do rodiny přináší. O potížích, se kterými se nemocní i pečující každý den potýkají, se navíc těžko mluví. Na Alzheimer Café mohou najít své spojence a získat informace od renomovaných odborníků.

Pro koho je Alzheimer Café

Vítán je kdokoliv, koho toto téma zajímá, je jedno, jestli to je z osobních, profesních nebo jiných důvodů. Kouzlo Alzheimer Café spočívá v tom, že nabízí prostor nejen pro pečující, ale také pro lidi se syndromem demence. Pokud jim to nemoc dovoluje, mohou přijít v jakékoliv její fázi.

Jak to funguje

Na každé setkání je proto zván odborník, který během rozhovoru s moderátorem poskytuje užitečné a zajímavé informace o tématu, které souvisí s Alzheimerovou nemocí. Pozvaného odborníka se kdokoliv může na cokoliv zeptat.

Jak dlouho Alzheimer Café trvá

Snažíme se, aby všechna setkání byla co nejméně formální, a tak ani čas není přísně regulovaný. Většinou se délka Alzheimer Café pohybuje okolo dvou hodin.

Jak Alzheimer Café probíhá

Návštěvníci mohou přicházet v Praze mezi 17:30 a 18:00, v Šumperku mezi 16:00 a 16:30, dát si kafe či čaj a udělat si pohodlí. Následuje vždy zhruba dvacetiminutový rozhovor moderátora s hostem, během kterého je představeno dané téma. Po pauze, která následuje, se mohou návštěvníci ve společné diskusi zeptat hosta i ostatních návštěvníku na cokoliv, co je k tématu zajímá. Po skončení tohoto programu jsou všichni vítání ještě chvíli zůstat, popovídat si, a celý večer tak společně uzavřít.

Kde a kdy se Alzheimer Café koná

Alzheimer Café Praha se koná každé první úterý v měsíci od 18:00 v kavárně Mlsná Kavka, v ulici Sokolovská 327/29, Praha 8.

Alzheimer Café Šumperk se koná každý první čtvrtek v měsíci v 16:30 ve Společenském centru Sever, v ulici Temenická 2620/5, 787 01 Šumperk.

Alzheimer Café je zdarma

Díky podpoře dárců, jako je Henkel, Nadace Kooperativa nebo Nadace České spořitelny, je Alzheimer Café zdarma. Stačí jen dobrá nálada a chuť dozvědět se společně o demencích něco nového.

Účast nemusíte předem hlásit

Na jednotlivá Alzheimer Café se nemusíte registrovat předem ani na místě. Přijít a odejít můžete kdykoliv. Účast na jednom setkání vás nijak nezavazuje k těm dalším. Takže pokud budete mít chuť, stačí prostě jen přijít, rádi vás uvidíme. Cílem setkání u kávy je také detabuizace tématu. S problémem se potýká více než 180.000 českých rodin a všem pomůže, když se o Alzheimerově chorobě a dalších formách demence bude více a otevřeněji mluvit.